WASUMI

Official District 18 Web Site

Wyoming Alberta Saskatchewan Utah Montana Idaho

 

2021 On Line Play-Downs

 

District 18 Conditions of Contest 2021

 

May 15/16, 2021

 

Flight A

 

mps
Color
A
Player 1
Player 2
Player 3
Player 4
40.00 Gold 1 David JohnsonCalgary, AB Jadwiga PolujanCalgary, AB Janet GalbraithCalgary, AB Christopher GalbraithCalgary, AB
28.00 Gold 2 Perry KhakharCalgary, AB Derrick FurberSaskatoon, SK Jackson ChanSaskatoon, SK John PullesSaskatoon, SK
8.00 Gold 3/4 YiPeng MaiCalgary, AB Runan DuCalgary, AB Shuo ShiCalgary, AB Zengfu LiuCalgary, AB
8.00 Gold 3/4 Emelie QuennellCalgary, AB Melissa MartinWhitefish, MT Ellen KuiperCalgary, AB Elizabeth SpragueCalgary, AB

Flight C

 

mps
Color
A
Player 1
Player 2
Player 3
Player 4
20.00 Gold|Red 1 Shuangbing GuoCalgary, AB Yurong ChengCalgary, AB Hailong YuCalgary, AB Guangren WangCalgary, AB
14.00 Gold|Red 2 Antara KeelorCalgary, AB Danuta TraffordCalgary, AB John PranceCalgary, AB Carol ThompsonCalgary, AB
4.00 Gold|Red 3/4 Larry BonnetteBountiful, UT Diane SchnarrSalt Lake City, UT Paul SchnarrSalt Lake City, UT Sandy HaugheySalt Lake City, UT
4.00 Gold|Red 3/4 Sonia RichertSaskatoon, SK Brenda JordanAsquith, SK Susan PattisonSaskatoon, SK Audrey LabrashSaskatoon, SK

 

May 22/23, 2021

 

Championship

 

Team
Player 1
Player 2
Player 3
Player 4
Flt
Overall
mps
Color
A
18 Gordon Campbell Ian Findlay Daniel Bertrand Allan Simon A 1 - - 26.67 Gold
18 Andy Anderson Curley Anderson Jay Anderson Jackson Chan A 2 - - 1.85 Red

Flight B

 

mps
Color
A
Player 1
Player 2
Player 3
Player 4
33.50 Gold 1 Michael FarebrotherCalgary, AB Ellen KuiperCalgary, AB Adam ThielRed Deer, AB Laurie ShapkaRed Deer, AB
13.40 Gold 3/4 Feng LiuSandy, UT Jacinda LiuSandy, UT Yinghan DingSalt Lake City, UT Xiaobin SunPark City, UT
13.40 Gold 3/4 Ian GatenbyRed Deer, AB Marek FoffEdmonton, AB Robert PrattEdmonton, AB Kevin StrangwayGrande Prairie, AB
23.45 Gold 2 Alex Heron JrCalgary, AB Paul EriksonEdmonton, AB Charles RobertsRed Deer, AB Jason DufaultEdmonton, AB

 

 

National Final - On Line

July 14-18, 2021

 

 

District 18

 

2017 Final Results

 

2018 Final Results

 

June 1, 2019 results and MP Winners

 

D18 GNT Flight A Finals - 2 Tables / Based on 3 Tables


MPs Rank Names Score
22.00   Paul Muench, Missoula MT; Edgar Whiting III, Stevensville MT; Michael Boreson, Kalispell MT; Catherine Brown, Bigfork MT 0.75

D18 GNT Flight C Finals - 2 Tables


MPs Rank Names Score
11.67   Andrew Serafini - Michael Serafini - Jay Newington - Brent Muir, Calgary AB 1.00

D18 GNT Flight B Finals - 4 Tables


MPs Rank Names
33.50   Richard Piette - Tracy Horan - Ryan Clark - Bob Gagnon, Calgary AB
25.13   Douglas Mann - Alex Heron Jr - Gamil Tadros - Helen Dillen, Calgary AB

 

 

 

     This page is maintained by the WasumiGuy                                                                    Last updated: May 28, 2021

stats@accesscomm.ca                                                                                                           RETURN TO HOMEPAGE